Хвороби ж часто залишаються непоміченими, оскільки вражають коріння, прикореневу зону та молоді проростки і тому менш помітні. Однак саме вони спричиняють значні втрати врожаю внаслідок зниження густоти та ослаблення рослин, які стають чутливішими також і до інших негативних чинників.
Збудники патогенних грибів можуть зберігатися як на поверхні, так і всередині насінини, а також в ґрунті, на рослинних рештках, падалиці та дикорослих злакових культурах. Всі вони можуть стати джерелом ураження хворобами на ранніх стадіях розвитку.
У зв'язку з цим, фахівці компанії Грінфорт наголошують на тому, що необхідно особливо ретельно підійти до вибору протруйника насіння, здатного забезпечити надійний захист посівів озимих культур в осінній період, а також і їх добру перезимівлю.
Грибні хвороби пшениці, що передаються насінням та переносяться ґрунтом і рослинними рештками, ефективно контролюються шляхом посіву якісного насіння, обробленого фунгіцидами.
Належний захист посівів від шкідників та хвороб і сприяння формуванню потужної кореневої системи з самого початку вегетації, вже восени, є важливим фактором підвищення стійкості посівів до несприятливих умов вирощування та досягнення високих рівнів врожайності озимини. Також потрібно уникати застосування речовин, що інгібують проростання (деякі речовини триазольної групи), доцільно звернути увагу також і на стимулюючу дію окремих діючих речовин на розвиток кореневої системи зернових культур.